Devletten Ev Alacaklara ve Tadilat Yapacaklara Destek! Her İki Gruba da Barınma Desteği Açıkladı

Devletten ihtiyaç sahipleri için barınma yardımı yapılıyor. Barınma ihtiyaçlarını karşılamada sorun yaşayan vatandaşlar devletten barınma yardımı adı altında ödeme alabiliyor. Peki devletten barınma yardımı nasıl alınır? Barınma yardımı başvurusu nasıl yapılabilir? Kimler barınma yardımı alabilir? Sorularının yanıtları haberimizde!

Devlet Barınma Yardımı Nedir?

Barınma yardımı, ihtiyacı sahibi durumunda bulunan ve barınma ihtiyaçlarını karşılamakta güçlü çeken vatandaşlar için devletin verdiği destek ödemesidir. Devlet barınma yardımı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı çatısı altında Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafından veriliyor. Müdürlük tarafından yalnızca barınma yardımı değil, gıda, sağlık ve yakıt yardımları da yapılıyor.

Devlet barınma yardımının oturulamayacak düzeyde sağlıksız koşullara sahip evlerde yaşayan muhtaç kişilere yapılmaktadır. Devlet barınma yardımı ile yapılan ödemeler;

Evlerin bakım ve onarımı,

Betonarme ev yapımı yardımı,

Prefabrik ev yapımı yardımı,

Ev eşyası alımı,

Şeklinde uygulanır. Ödemeler ayni ve nakdi olarak gerçekleştirilmektedir.

Kimler Devlet Barınma Yardımı Alabilir?

Devlet barınma yardımından yararlanabilmek için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından belirlenmiş olan koşulları taşıyor olmak gerekiyor. Devlet barınma yardımından yararlanabilmek için;

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

18 yaşını doldurmuş olmak,

Hane içinde kişi başına düşen gelir tutarının asgari ücretin 3’te 1’inden az olması(2021 yılı için 701,32 TL’den az),

Gerekiyor. Bu koşulları taşıyan herkes devlet barınma yardımı başvuru yapabiliyor.

Devlet Barınma Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Devlet barınma yardımı başvurusu Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Barınma yardımından faydalanabilecek kişiler “Mütevelli Heyeti” tarafından belirlenmektedir. Başvuru işlemleri ise Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın illerde bulunan şubeleri veya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı il ve ilçe şubelerinden gerçekleştirilebiliyor.

Devlet Barınma Yardımı Ne Kadar?

Devlet barınma yardımı tutarı ise değişkenlik göstermektedir. Yapılan değerlendirmeler sonucunda başvuru sahiplerine devlet barınma yardımı ödemeleri 15 bin TL, 20 bin TL ve 25 bin TL düzeyinde gerçekleştiriliyor. Ödeme tutarının kesin olarak belirlenmesi kişinin mevcut durumdaki ihtiyaç haline göre belirlenmektedir.

Kuveyttürk’ten Araç Satın Almak İsteyenlere Müjde Gibi Haber Geldi! Faizsiz Taşıt Kredisi Veriyorlar!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir